Police

Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

ΜΠΡΑΒΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ – Έγραψε ιστορία και μας έκανε ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ο “ΧΡΥΣΟΣ” Λευτέρης Πετρούνιας!! (βίντεο)

Police-Voice blog ➤
Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το… χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής στη Γλασκόβη. Ο Ελληνας πρωταθλητής εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του και πήρε 15.800 βαθμούς.
Μετά τον Έλληνα πρωταθλητή, τερμάτισαν δύο Κινέζοι. Ο Χάο Γιόου με 15,733 βαθμούς και ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Γιανγκ Λιου με 15,700 β.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας όμως είχε για ακόμα μία φορά την καλύτερη εκτέλεση, η οποία αφήνει «χώρο» στους υπόλοιπους Έλληνες αθλητές για να διεκδικήσουν τα εισιτήριά τους για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016.
Ανάμεσα στους εκπροσώπους των 36 χωρών, θα υπάρχουν και δύο Έλληνες αθλητές, οι οποίοι θα εκτελέσουν προγράμματα και στα έξι όργανα και θα κριθούν βάσει του αθροίσματός τους σε σύνθετο ατομικό. Θα προηγηθούν τα test events, μέσω των οποίων θα προκριθούν 24 αθλητές.